HFW28S-2STAE1HLF
DigiKey Part Number
609-HFW28S-2STAE1HLFTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HFW28S-2STAE1HLF
Description
FFC/FPC FLEX CONN
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
28 Position FFC, FPC Connector Contacts, Vertical - 1 Sided 0.039" (1.00mm) Surface Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
HFW28S-2STAE1HLF Models
Category
Height Above Board
0.209" (5.30mm)
Cable End Type
Straight, Tapered
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Housing Material
Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled, Halogen Free
Voltage Rating
100V
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Connector/Contact Type
Contacts, Vertical - 1 Sided
Number of Positions
28
Current Rating (Amps)
1A
Pitch
0.039" (1.00mm)
FFC, FCB Thickness
0.33mm