HFW22R-1STE1H1LF
DigiKey Part Number
HFW22R-1STE1H1LF-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HFW22R-1STE1H1LF
Description
CONN FFC FPC BOTTOM 22POS 1MM RA
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
22 Position FFC, FPC Connector Contacts, Bottom 0.039" (1.00mm) Surface Mount, Right Angle
EDA/CAD Models
HFW22R-1STE1H1LF Models
Category
Height Above Board
0.075" (1.90mm)
Cable End Type
Straight or Tapered
Part Status
Active
Housing Material
Liquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
Voltage Rating
100V
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Connector/Contact Type
Contacts, Bottom
Number of Positions
22
Current Rating (Amps)
1A
Pitch
0.039" (1.00mm)
FFC, FCB Thickness
0.30mm