HFW18S-4STZE1HLF
DigiKey Part Number
609-HFW18S-4STZE1HLFTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HFW18S-4STZE1HLF
Description
FFC/FPC FLEX CONN
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
18 Position FFC, FPC Connector Contacts, Vertical - 1 Sided 0.039" (1.00mm) Surface Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
HFW18S-4STZE1HLF Models
Category
Height Above Board
0.209" (5.30mm)
Manufacturer
Amphenol ICC (FCI)
Cable End Type
Straight, Tapered
Series
Contact Material
Phosphor Bronze
Packaging
Tape & Reel (TR)
Contact Finish
Tin
Part Status
Active
Housing Material
Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled, Halogen Free
Flat Flex Type
FFC, FPC
Voltage Rating
100V
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Connector/Contact Type
Contacts, Vertical - 1 Sided
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions
18
Current Rating (Amps)
1A
Pitch
0.039" (1.00mm)
Housing Color
Black
Termination
Solder
Mating Cycles
30
FFC, FCB Thickness
0.33mm