DDM50P343 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Amphenol CS (Commercial Products)
In Stock: 88
Datasheet
Image for DDM50P343 is not available
DDM50P343
DigiKey Part Number
DDM50P343-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DDM50P343
Description
CONN D-SUB PLUG 50POS VERT SLDR
Detailed Description
50 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Datasheet
EDA/CAD Models
DDM50P343 Models
Active
Ingress Protection
Harsh Environment
Current Rating (Amps)
7.5A per Contact
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Number of Rows
3
Brass
Shell Size, Connector Layout
5 (DD, D)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C