DD24W7S300A00LF | |
|---|---|
DigiKey Part Number | DD24W7S300A00LF-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | DD24W7S300A00LF |
Description | CONN D-SUB RCPT 24POS VERT SLDR |
Mfr | Termination Solder |
Series | Shell Material, Finish Steel, Tin Plated |
Packaging Tray | Contact Finish Gold |
Part Status Active | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Connector Style | Current Rating (Amps) 7.5A |
Connector Type Receptacle, Female Sockets | Voltage Rating 300V |
Number of Positions | Dielectric Material Thermoplastic |
Number of Rows 2 | Contact Material Brass |
Mounting Type | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |