DAV11W1P743M00LF
DigiKey Part Number
DAV11W1P743M00LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DAV11W1P743M00LF
Description
CONN D-SUB PLUG 11POS R/A SOLDER
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
11 (10 + 1 Power) Position D-Sub, Combo Plug, Male Pins Connector
Category
Termination
Solder
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Series
Contact Finish
Gold
Packaging
Tray
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Part Status
Active
Current Rating (Amps)
7.5A
Connector Style
Backset Spacing
0.318" (8.08mm)
Connector Type
Plug, Male Pins
Features
Grounding Indents, Mounting Brackets
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Number of Rows
2
Dielectric Material
Thermoplastic
Mounting Type
Contact Material
Brass
Shell Size, Connector Layout
2 (DA, A) - 11C1, 11W1
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C