D50P91C4GV00LF | |
|---|---|
DigiKey Part Number | D50P91C4GV00LF-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | D50P91C4GV00LF |
Description | CONN D-SUB PLUG 50POS VERT PRESS |
Manufacturer Standard Lead Time | 19 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 50 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | D50P91C4GV00LF Models |
Category | Termination Press-Fit |
Mfr | Shell Material, Finish Steel, Tin-Nickel Plated |
Series | Contact Finish Gold |
Packaging Tray | Contact Finish Thickness Flash |
Part Status Active | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Connector Style | Current Rating (Amps) 5A per Contact |
Connector Type Plug, Male Pins | Features Board Lock, Grounding Indents |
Number of Positions | Voltage Rating 300V |
Number of Rows 3 | Color Black |
Mounting Type | Dielectric Material Polybutylene Terephthalate (PBT) |
Shell Size, Connector Layout 5 (DD, D) | Contact Material Phosphor Bronze |
Contact Type Signal | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |