D37P90C6GV00LF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Amphenol CS (Commercial Products)
In Stock: 0
Datasheet
Similar
In Stock: 0
Datasheet
37 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
D37P90C6GV00LF
DigiKey Part Number
D37P90C6GV00LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D37P90C6GV00LF
Description
CONN D-SUB PLUG 37POS VERT PRESS
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
D37P90C6GV00LF Models
Category
Termination
Press-Fit
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Tin-Nickel Plated
Series
Contact Finish
Gold
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps)
5A per Contact
Connector Type
Plug, Male Pins
Features
Board Lock, Grounding Indents
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Contact Material
Phosphor Bronze
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C