D25S33E6RX09LF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Amphenol CS (Commercial Products)
In Stock: 0
Datasheet
Similar
EDAC Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
EDAC Inc.
Assmann WSW Components
25 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
D25S33E6RX09LF
DigiKey Part Number
D25S33E6RX09LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D25S33E6RX09LF
Description
CONN DSUB RCPT 25P R/A SLD PASTE
Detailed Description
EDA/CAD Models
D25S33E6RX09LF Models
Category
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Mfr
Contact Finish
Gold
Series
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps)
5A per Contact
Connector Style
Backset Spacing
0.318" (8.08mm)
Features
Board Guide, Mounting Brackets
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Dielectric Material
Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Operating Temperature
-55°C