D25P24A6GV00LF
D25P24A6GV00LF
D25P24A6GV00LF
DigiKey Part Number
609-6082-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D25P24A6GV00LF
Description
CONN D-SUB PLUG 25POS VERT SLDR
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
25 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
EDA/CAD Models
D25P24A6GV00LF Models
Category
Termination
Solder
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps)
5A per Contact
Connector Type
Plug, Male Pins
Features
Board Lock, Grounding Indents
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Contact Material
Phosphor Bronze
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C