D15P81C6GL00LF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
TE Connectivity AMP Connectors
In Stock: 0
Datasheet
15 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
D15P81C6GL00LF
DigiKey Part Number
D15P81C6GL00LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D15P81C6GL00LF
Description
CONN D-SUB PLG 15P R/A PRESS-FIT
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
D15P81C6GL00LF Models
Category
Shell Material, Finish
Steel, Tin-Nickel Plated
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Packaging
Tray
Part Status
Active
Current Rating (Amps)
5A per Contact
Connector Style
Backset Spacing
0.409" (10.40mm)
Voltage Rating
300V
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C