D15P33E6GV00LF
DigiKey Part Number
609-6496-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D15P33E6GV00LF
Description
CONN D-SUB PLUG 15POS R/A SOLDER
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
EDA/CAD Models
D15P33E6GV00LF Models
Contact Finish
Gold or Gold, GXT™
Series
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps)
5A per Contact
Connector Style
Backset Spacing
0.318" (8.08mm)
Features
Board Lock, Grounding Indents, Mounting Brackets
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Contact Material
Brass
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C