D15P13A4GV00LF,D15P33E4GV00LF_View2
D15P13A4GV00LF
D15P13A4GV00LF
D15P13A4GV00LF
DigiKey Part Number
609-1489-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D15P13A4GV00LF
Description
CONN D-SUB PLUG 15POS R/A SOLDER
Detailed Description
15 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
EDA/CAD Models
D15P13A4GV00LF Models
Category
Shell Material, Finish
Steel, Tin-Nickel Plated
Mfr
Contact Finish
Gold
Series
Contact Finish Thickness
Flash
Current Rating (Amps)
5A per Contact
Connector Style
Backset Spacing
0.409" (10.40mm)
Features
Board Lock, Grounding Indents, Mounting Brackets
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C