CD44S13E4RX12LF
DigiKey Part Number
CD44S13E4RX12LF-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CD44S13E4RX12LF
Description
CONN D-SUB HD RCPT 44P R/A PASTE
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
44 Position D-Sub, High Density Receptacle, Female Sockets Connector
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CD44S13E4RX12LF Models
Category
Termination
Solder Paste
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Series
Contact Finish
Gold
Packaging
Tape & Reel (TR)
Contact Finish Thickness
Flash
Part Status
Active
Current Rating (Amps)
5A per Contact
Connector Style
Backset Spacing
0.350" (8.89mm)
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Features
Board Guide, Mounting Brackets
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Number of Rows
3
Color
Black
Mounting Type
Dielectric Material
Polyamide (PA9T), Nylon 9T, Glass Filled
Shell Size, Connector Layout
3 (DB, B) High Density
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C