BTFW20R-3RSTGE4LF
DigiKey Part Number
BTFW20R-3RSTGE4LF-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BTFW20R-3RSTGE4LF
Description
CONN RCPT 20POS R/A SMD GOLD
Detailed Description
20 Position Connector Receptacle, Outer Shroud Contacts Surface Mount, Right Angle Gold
Category
Pitch
0.039" (1.00mm)
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Packaging
Tape & Reel (TR)
Features
Solder Retention
Contact Finish
Gold
Height Above Board
0.299" (7.60mm)