BTFW20R-3RSTE4LF
DigiKey Part Number
BTFW20R-3RSTE4LF-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BTFW20R-3RSTE4LF
Description
CONN RCPT 20POS R/A SMD TIN
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 Position Connector Receptacle, Outer Shroud Contacts Surface Mount, Right Angle Tin
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BTFW20R-3RSTE4LF Models
Category
Pitch
0.039" (1.00mm)
Manufacturer
Amphenol ICC (FCI)
Number of Rows
2
Series
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Packaging
Tape & Reel (TR)
Features
Solder Retention
Part Status
Active
Contact Finish
Tin
Connector Type
Receptacle, Outer Shroud Contacts
Height Above Board
0.299" (7.60mm)