98464-F61-50ULF | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 98464-F61-50ULF-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 98464-F61-50ULF |
Description | CONN HEADER R/A 50POS 2MM |
Manufacturer Standard Lead Time | 10 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Connector Header Through Hole, Right Angle 50 position 0.079" (2.00mm) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | 98464-F61-50ULF Models |
Category | Contact Length - Mating 0.157" (4.00mm) |
Mfr | Contact Length - Post 0.098" (2.50mm) |
Series | Insulation Height 0.240" (6.10mm) |
Packaging Tube | Contact Shape Square |
Part Status Active | Contact Finish - Mating Gold |
Connector Type | Contact Finish Thickness - Mating Flash |
Style | Current Rating (Amps) 2A (AC/DC) |
Shrouding Shrouded - 4 Wall | Voltage Rating 200V (AC/DC) |