98464-F61-24ULF is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Amphenol CS (FCI)
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Molex
In Stock: 1 972
Datasheet
Connector Header Through Hole, Right Angle 24 position 0.079" (2.00mm)
98464-F61-24ULF
DigiKey Part Number
609-98464-F61-24ULF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
98464-F61-24ULF
Description
CONN HEADER R/A 24POS 2MM
Detailed Description
EDA/CAD Models
98464-F61-24ULF Models
Category
Contact Length - Mating
0.157" (4.00mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.098" (2.50mm)
Series
Insulation Height
0.240" (6.10mm)
Packaging
Tube
Contact Finish - Mating
Gold
Connector Type
Contact Finish Thickness - Mating
Flash
Current Rating (Amps)
2A (AC/DC)
Voltage Rating
200V (AC/DC)