98424-G52-32ALF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Samtec Inc.
In Stock: 0
Connector Header Surface Mount 32 position 0.079" (2.00mm)
98424-G52-32ALF
DigiKey Part Number
98424-G52-32ALF-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
98424-G52-32ALF
Description
CONN HEADER SMD 32POS 2MM
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
98424-G52-32ALF Models
Contact Length - Mating
0.157" (4.00mm)
Series
Insulation Height
0.244" (6.20mm)
Contact Finish - Mating
Gold, GXT™
Connector Type
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Features
Keying Slot
Current Rating (Amps)
2A (AC/DC)
Voltage Rating
200V (AC/DC)