98424-G52-24ALF
DigiKey Part Number
609-5828-2-ND - Tape & Reel (TR)
609-5828-1-ND - Cut Tape (CT)
609-5828-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
98424-G52-24ALF
Description
CONN HEADER SMD 24POS 2MM
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 24 position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
98424-G52-24ALF Models
Contact Length - Mating
0.157" (4.00mm)
Series
Insulation Height
0.244" (6.20mm)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Features
Keying Slot, Pick and Place
Current Rating (Amps)
2A (AC/DC)
Voltage Rating
200V (AC/DC)