98424-G52-18LF
DigiKey Part Number
98424-G52-18LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
98424-G52-18LF
Description
CONN HEADER SMD 18POS 2MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 18 position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
98424-G52-18LF Models
Contact Length - Mating
0.157" (4.00mm)
Series
Insulation Height
0.244" (6.20mm)
Packaging
Bulk
Contact Finish - Mating
Gold, GXT™
Connector Type
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Features
Keying Slot
Current Rating (Amps)
2A (AC/DC)
Voltage Rating
200V (AC/DC)