98414-F06-10ULF
DigiKey Part Number
609-5169-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
98414-F06-10ULF
Description
CONN HEADER VERT 10POS 2MM
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 10 position 0.079" (2.00mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
98414-F06-10ULF Models
Category
Contact Length - Mating
0.157" (4.00mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.098" (2.50mm)
Series
Insulation Height
0.232" (5.90mm)
Packaging
Tube
Contact Shape
Square
Part Status
Active
Contact Finish - Mating
Gold, GXT™
Connector Type
Contact Finish Thickness - Mating
Flash
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Post
Tin
Pitch - Mating
Contact Material
Copper Alloy
Number of Positions
Insulation Material
Thermoplastic
Number of Rows
2
Features
Keying Slot
Row Spacing - Mating
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions Loaded
All
Insulation Color
Cream
Style
Current Rating (Amps)
2A (AC/DC)
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Voltage Rating
200V (AC/DC)