95293-101-10LF | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 95293-101-10LF-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 95293-101-10LF |
Description | CONN HEADER SMD 10POS 2.54MM |
Manufacturer Standard Lead Time | 10 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Connector Header Surface Mount 10 position 0.100" (2.54mm) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | 95293-101-10LF Models |
Category | Fastening Type Push-Pull |
Mfr | Contact Length - Mating 0.230" (5.84mm) |
Series | Insulation Height 0.100" (2.54mm) |
Packaging Bag | Contact Shape Square |
Part Status Active | Contact Finish - Mating Gold, GXT™ |
Connector Type | Contact Finish Thickness - Mating 30.0µin (0.76µm) |
Contact Type Male Pin | Contact Finish - Post Tin |
Pitch - Mating | Contact Material Phosphor Bronze |
Number of Positions | Insulation Material Thermoplastic |
Number of Rows 1 | Operating Temperature -65°C ~ 130°C |
Number of Positions Loaded All | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Style | Insulation Color Black |
Shrouding Unshrouded | Current Rating (Amps) 3A |