95278-101A36LF
DigiKey Part Number
609-95278-101A36LFTR-ND - Tape & Reel (TR)
609-95278-101A36LFCT-ND - Cut Tape (CT)
609-95278-101A36LFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
95278-101A36LF
Description
CONN HEADER SMD 36POS 2.54MM
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 36 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
95278-101A36LF Models
Contact Length - Mating
0.232" (5.90mm)
Series
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Finish - Mating
Gold, GXT™
Connector Type
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
2
Features
Pick and Place
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Black
Shrouding
Unshrouded
Current Rating (Amps)
3A per Contact