88948-102LF
88948-102LF
88948-102LF
DigiKey Part Number
609-88948-102LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
88948-102LF
Description
CONN RCPT 192POS EDGE MNT
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
192 Connector Receptacle, Female Sockets Board Edge, Through Hole, Right Angle Natural
EDA/CAD Models
88948-102LF Models
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Current Rating (Amps)
1A
Number of Positions
192
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Pitch
0.079" (2.00mm)
Voltage Rating
1000V