77317-803-28LF
DigiKey Part Number
77317-803-28LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
77317-803-28LF
Description
CONN HEADER R/A 28POS 2.54MM
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 28 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
77317-803-28LF Models
Contact Length - Mating
0.230" (5.84mm)
Series
Contact Length - Post
0.100" (2.54mm)
Insulation Height
0.190" (4.83mm)
Contact Finish Thickness - Mating
15.0µin (0.38µm)
Operating Temperature
-65°C ~ 130°C
Current Rating (Amps)
3A per Contact