77313-802-16LF
DigiKey Part Number
609-77313-802-16LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
77313-802-16LF
Description
CONN HEADER VERT 16POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 16 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
77313-802-16LF Models
Category
Contact Length - Mating
0.230" (5.84mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.135" (3.43mm)
Series
Overall Contact Length
0.465" (11.81mm)
Packaging
Bulk
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Operating Temperature
-65°C ~ 130°C
Current Rating (Amps)
3A per Contact