77313-801-30LF
DigiKey Part Number
77313-801-30LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
77313-801-30LF
Description
CONN HEADER VERT 30POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 30 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
77313-801-30LF Models
Category
Contact Length - Mating
0.230" (5.84mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.095" (2.41mm)
Series
Overall Contact Length
0.425" (10.80mm)
Packaging
Bulk
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Operating Temperature
-65°C ~ 130°C
Current Rating (Amps)
3A per Contact