77313-801-14LF
DigiKey Part Number
609-5716-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
77313-801-14LF
Description
CONN HEADER VERT 14POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 14 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
77313-801-14LF Models
Category
Contact Length - Mating
0.230" (5.84mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.095" (2.41mm)
Series
Overall Contact Length
0.425" (10.80mm)
Packaging
Bulk
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating
Gold or Gold, GXT™
Contact Finish Thickness - Mating
15.0µin (0.38µm)
Operating Temperature
-65°C ~ 130°C
Current Rating (Amps)
3A per Contact