77313-424-14LF is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Molex
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Preci-Dip
In Stock: 0
Preci-Dip
Datasheet
3M
3M
Samtec Inc.
In Stock: 32
Samtec Inc.
Connector Header Through Hole 14 position 0.100" (2.54mm)
77313-424-14LF
DigiKey Part Number
609-77313-424-14LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
77313-424-14LF
Description
CONN HEADER VERT 14POS 2.54MM
Detailed Description
EDA/CAD Models
77313-424-14LF Models
Category
Contact Length - Mating
0.266" (6.75mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.114" (2.90mm)
Series
Overall Contact Length
0.480" (12.19mm)
Packaging
Bulk
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
78.7µin (2.00µm)
Operating Temperature
-65°C ~ 130°C
Current Rating (Amps)
3A per Contact