77313-122-10LF
DigiKey Part Number
609-5709-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
77313-122-10LF
Description
CONN HEADER VERT 10POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 10 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
77313-122-10LF Models
Category
Contact Length - Mating
0.305" (7.75mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.120" (3.05mm)
Series
Overall Contact Length
0.526" (13.35mm)
Packaging
Bulk
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Operating Temperature
-65°C ~ 130°C
Current Rating (Amps)
3A per Contact