77313-119-24LF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Samtec Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Samtec Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Connector Header Through Hole 24 position 0.100" (2.54mm)
77313-119-24LF
DigiKey Part Number
77313-119-24LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
77313-119-24LF
Description
CONN HEADER VERT 24POS 2.54MM
Detailed Description
EDA/CAD Models
77313-119-24LF Models
Category
Contact Length - Mating
0.505" (12.83mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.119" (3.02mm)
Series
Overall Contact Length
0.724" (18.40mm)
Packaging
Bag
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Operating Temperature
-65°C ~ 130°C
Current Rating (Amps)
3A per Contact