72454-030LF
DigiKey Part Number
72454-030LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
72454-030LF
Description
CONN HEADER SMD 30POS 2.54MM
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 30 position 0.100" (2.54mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
72454-030LF Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.230" (5.84mm)
Series
Insulation Height
0.365" (9.27mm)
Packaging
Tray
Contact Shape
Square
Part Status
Active
Contact Finish - Mating
Gold, GXT™
Connector Type
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Post
Tin
Pitch - Mating
Contact Material
Phosphor Bronze
Number of Positions
Features
Keying Slot, Pick and Place
Number of Rows
2
Operating Temperature
-65°C ~ 105°C
Row Spacing - Mating
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions Loaded
All
Insulation Color
Black
Style
Current Rating (Amps)
1A