69916-012LF
DigiKey Part Number
69916-012LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
69916-012LF
Description
CONN HEADER VERT 32POS 2.54MM
Manufacturer Standard Lead Time
36 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 32 position 0.100" (2.54mm)
Mfr
Termination
Solder
Series
Fastening Type
Push-Pull
Packaging
Tray
Contact Length - Mating
0.275" (6.99mm)
Part Status
Active
Contact Length - Post
0.103" (2.62mm)
Connector Type
Overall Contact Length
0.555" (14.10mm)
Contact Type
Male Pin
Insulation Height
0.500" (12.70mm)