66951-026LF
66951-026LF
66951-026LF
DigiKey Part Number
609-2256-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
66951-026LF
Description
CONN RCPT 26POS 0.1 GOLD PCB
Customer Reference
Detailed Description
26 Position Receptacle Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold
EDA/CAD Models
66951-026LF Models
Category
Contact Finish - Mating
Mfr
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Series
Insulation Color
Black
Packaging
Tube
Insulation Height
0.325" (8.25mm)
Part Status
Active
Contact Length - Post
0.142" (3.60mm)
Connector Type
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Contact Type
Female Socket
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Board to Board
Contact Finish - Post
Tin
Number of Positions
Voltage Rating
1250V