66226-010LF
66226-010LF
66226-010LF
DigiKey Part Number
609-2184-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
66226-010LF
Description
CONN FFC HEADER 10POS 2.54MM
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Position FFC Connector Header 0.100" (2.54mm) Free Hanging (In-Line)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
66226-010LF Models
Category
Contact Material
Copper Nickel Alloy
Manufacturer
Amphenol ICC (FCI)
Contact Finish
Tin
Series
Housing Material
Thermoplastic
Packaging
Tray
Features
Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Part Status
Active
Voltage Rating
500V
Flat Flex Type
FFC
Operating Temperature
-65°C ~ 105°C
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector/Contact Type
Header
Current Rating (Amps)
2A
Number of Positions
10
Contact Finish Thickness
100.0µin (2.54µm)
Pitch
0.100" (2.54mm)
Housing Color
Blue
Termination
Solder
Actuator Color
Black
FFC, FCB Thickness
0.30mm, 0.33mm