65801-022LF
DigiKey Part Number
609-5840-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
65801-022LF
Description
CONN FFC FPC RCPT 22POS 2.54MM
Detailed Description
22 Position FFC, FPC Connector Receptacle 0.100" (2.54mm) Free Hanging (In-Line)
EDA/CAD Models
65801-022LF Models
Voltage Rating
500V
Operating Temperature
-65°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
2A
Number of Positions
22
Pitch
0.100" (2.54mm)
FFC, FCB Thickness
0.30mm, 0.33mm