65801-019LF | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 609-65801-019LF-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 65801-019LF |
Description | CONN FFC FPC RCPT 19POS 2.54MM |
Manufacturer Standard Lead Time | 10 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 19 Position FFC, FPC Connector Receptacle 0.100" (2.54mm) Free Hanging (In-Line) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | 65801-019LF Models |
Part Status Active | Voltage Rating 500V |
Flat Flex Type FFC, FPC | Operating Temperature -65°C ~ 105°C |
Mounting Type Free Hanging (In-Line) | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Connector/Contact Type Receptacle | Current Rating (Amps) 2A |
Number of Positions 19 | Contact Finish Thickness 100.0µin (2.54µm) |
Pitch 0.100" (2.54mm) | Housing Color Blue |
Termination IDC | Actuator Color Black |
FFC, FCB Thickness 0.30mm, 0.33mm | Mating Cycles 100 |