61082-141406LF | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 61082-141406LF-ND - Tape & Reel (TR) |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 61082-141406LF |
Description | CONN RCPT 140POS SMD GOLD |
Manufacturer Standard Lead Time | 10 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 140 Position Connector Receptacle, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | 61082-141406LF Models |
Series | Features Board Guide |
Packaging Tape & Reel (TR) | Contact Finish Gold |
Part Status Active | Contact Finish Thickness 8.00µin (0.203µm) |
Connector Type Receptacle, Outer Shroud Contacts | Mated Stacking Heights 5mm, 6mm, 7mm, 8mm |
Number of Positions 140 | Height Above Board 0.146" (3.70mm) |
Pitch 0.031" (0.80mm) | Base Product Number |