20021323-00020C1LF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Samtec Inc.
In Stock: 211
Similar
Samtec Inc.
In Stock: 44
Datasheet
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 0
In Stock: 81
In Stock: 278
20 Position Receptacle, Bottom Entry Connector 0.050" (1.27mm) Surface Mount Gold
20021323-00020C1LF
DigiKey Part Number
20021323-00020C1LF-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
20021323-00020C1LF
Description
CONN RCPT 20POS 0.05 GOLD SMD
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
20021323-00020C1LF Models
Category
Termination
Mfr
Fastening Type
Push-Pull
Packaging
Tape & Reel (TR)
Contact Finish Thickness - Mating
Flash
Insulation Height
0.087" (2.20mm)
Contact Type
Female Socket
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Style
Board to Board
Features
Pick and Place
Number of Positions Loaded
All
Applications
General Purpose, Industrial, Telecommunications
Row Spacing - Mating
0.050" (1.27mm)