20021311-00010T4LF
DigiKey Part Number
609-3754-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
20021311-00010T4LF
Description
CONN RCPT 10POS 0.05 GOLD PCB
Detailed Description
10 Position Receptacle Connector 0.050" (1.27mm) Through Hole Gold
EDA/CAD Models
20021311-00010T4LF Models
Packaging
Tube
Insulation Height
0.173" (4.40mm)
Connector Type
Contact Length - Post
0.094" (2.40mm)
Contact Type
Female Socket
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Style
Board to Board
All
Applications
General Purpose, Industrial, Telecommunications
Pitch - Mating
Insulation Material
Plastic
Row Spacing - Mating
0.050" (1.27mm)