Image for 20021212-00012T1LF is not available
20021212-00012T1LF
DigiKey Part Number
20021212-00012T1LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
20021212-00012T1LF
Description
CONN HEADER R/A 12POS 1.27MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 12 position 0.050" (1.27mm)
EDA/CAD Models
20021212-00012T1LF Models
Category
Contact Length - Mating
0.120" (3.05mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.091" (2.30mm)
Series
Insulation Height
0.209" (5.30mm)
Packaging
Tube
Contact Finish Thickness - Mating
Flash
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
1A per Contact
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Voltage Rating
125VAC