20021111-00016T4LF
DigiKey Part Number
609-3715-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
20021111-00016T4LF
Description
CONN HEADER VERT 16POS 1.27MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 16 position 0.050" (1.27mm)
EDA/CAD Models
20021111-00016T4LF Models
Category
Contact Length - Mating
0.120" (3.05mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.091" (2.30mm)
Series
Overall Contact Length
0.309" (7.86mm)
Insulation Height
0.098" (2.50mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
1A per Contact
Mounting Type
Voltage Rating
125VAC