10159560-200421RLF
DigiKey Part Number
609-10159560-200421RLFTR-ND - Tape & Reel (TR)
609-10159560-200421RLFCT-ND - Cut Tape (CT)
609-10159560-200421RLFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
10159560-200421RLF
Description
POWERSTAK VERTICAL HEADER 2POS H
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 2 (Power) position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
10159560-200421RLF Models
Category
Insulation Height
0.303" (7.70mm)
Mfr
Contact Shape
Rectangular
Series
Contact Finish - Mating
Gold or Gold, GXT™
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Active
Contact Finish - Post
Gold
Connector Type
Contact Material
Copper Alloy
Contact Type
Male Blade
Insulation Material
Thermoplastic
Pitch - Mating
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Number of Rows
1
Style
Current Rating (Amps)
20A per Contact
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Voltage Rating
100VDC
Mounting Type
Mated Stacking Heights
8mm, 12mm, 16mm, 20mm