10159559-410221RLF
DigiKey Part Number
609-10159559-410221RLFTR-ND - Tape & Reel (TR)
609-10159559-410221RLFCT-ND - Cut Tape (CT)
609-10159559-410221RLFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
10159559-410221RLF
Description
COMBOSTAK VERTICAL RECEPTACLE 2P
Detailed Description
14 (10 + 4 Power) Position Receptacle Connector 0.031" (0.80mm) Surface Mount Gold or Gold, GXT™
EDA/CAD Models
10159559-410221RLF Models
Category
Fastening Type
Detent Lock
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Insulation Height
0.303" (7.70mm)
Connector Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Contact Type
Female Blade Socket
Style
Board to Board or Cable
Mated Stacking Heights
9mm, 10mm, 11mm, 12mm
Voltage Rating
100VDC