10156612-0200LF
10156612-0200LF
10156612-0200LF
DigiKey Part Number
609-10156612-0200LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
10156612-0200LF
Description
CONN BOARD-IN HSG 2POS 2.00MM
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2 Rectangular Connectors - Housings Board-In Natural 0.079" (2.00mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
10156612-0200LF Models
Category
Number of Rows
1
Mfr
Mounting Type
Through Hole, Right Angle
Series
Contact Termination
Crimp
Packaging
Bag
Color
Natural
Part Status
Active
Insulation Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Connector Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Contact Type
Male Pin
Note
Contacts Sold Separately
Number of Positions
Base Product Number
Pitch
0.079" (2.00mm)