10127816-10LF | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 609-4841-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 10127816-10LF |
Description | CONN PLUG HSG 10POS 4.20MM |
Manufacturer Standard Lead Time | 17 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 10 Rectangular Connectors - Housings Plug Natural 0.165" (4.20mm) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | 10127816-10LF Models |
Category | Row Spacing 0.165" (4.20mm) |
Mfr | Mounting Type Panel Mount, Snap-In |
Series | Contact Termination Crimp |
Packaging Bag | Fastening Type Locking Ramp |
Part Status Active | Color Natural |
Connector Type | Features Glow Wire Compliant |
Contact Type Male Pin | Insulation Material Polyamide (PA66), Nylon 6/6 |
Number of Positions | Operating Temperature -40°C ~ 105°C |
Pitch 0.165" (4.20mm) | Note Contacts Sold Separately |