10127716-12LF | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 609-10127716-12LF-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 10127716-12LF |
Description | CONN RCPT HSG 12POS 3.00MM |
Manufacturer Standard Lead Time | 17 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 12 Rectangular Connectors - Housings Receptacle Black 0.118" (3.00mm) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | 10127716-12LF Models |
Category | Row Spacing 0.118" (3.00mm) |
Mfr | Mounting Type Free Hanging (In-Line) |
Series | Contact Termination Crimp |
Packaging Bag | Fastening Type Latch Holder |
Part Status Active | Color Black |
Connector Type | Insulation Material Polyamide (PA66), Nylon 6/6 |
Contact Type Female Socket | Operating Temperature -40°C ~ 105°C |
Number of Positions | Note Contacts Sold Separately |
Pitch 0.118" (3.00mm) | Base Product Number |