10073456-049LF
DigiKey Part Number
609-3088-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
10073456-049LF
Description
CONN HEADER VERT 40POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 40 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
10073456-049LF Models
Contact Length - Mating
0.230" (5.84mm)
Series
Contact Length - Post
0.160" (4.06mm)
Overall Contact Length
0.510" (12.95mm)
Insulation Height
0.365" (9.27mm)