10069525-141402LF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Amphenol CS (FCI)
In Stock: 909
Datasheet
Similar
Amphenol CS (FCI)
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 0
Image for 10069525-141402LF is not available
10069525-141402LF
DigiKey Part Number
10069525-141402LF-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
10069525-141402LF
Description
CONN PLUG 140POS SMD GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
140 Position Connector Plug, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
Category
Number of Rows
2
Manufacturer
Amphenol ICC (FCI)
Mounting Type
Surface Mount
Series
Features
Board Guide
Packaging
Tape & Reel (TR)
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
8.00µin (0.203µm)
Connector Type
Plug, Center Strip Contacts
Mated Stacking Heights
5mm, 9mm, 13mm
Number of Positions
140
Height Above Board
0.185" (4.70mm)
Pitch
0.031" (0.80mm)